Wskazówki dotyczące udanego fotografowania przyjęcia rodzinnego

Zachowanie wspomnień z imprez rodzinnych  jest ważne dla wielu osób. Niezależnie od tego, czy jest to przyjęcie urodzinowe dziecka, przyjęcie rocznicowe, spotkanie wakacyjne, zjazd rodzinny czy zwykłe spotkanie, posiadanie zdjęć pozwala zachować te wspomnienia. Posiadanie zdjęć wysokiej jakości może sprawić, że wspomnienia zatrzymają się w czasie. W przypadku dużej grupy osób uzyskanie odpowiednich ujęć dla całej rodziny może wydawać się trudne. Zostałeś wyznaczony na fotografa tego dnia… co teraz? Nie chcesz być odpowiedzialny za to, że nie zrobisz najlepszych zdjęć. Poniżej znajdziesz więc kilka pomysłów na rodzinne zdjęcia  w trakcie następnej rodzinnej imprezy.

Wykonuj szczere zdjęcia

Pozowanie w szeregu może wywołać wrażenie, że zdjęcie jest wymuszone. Kilka takich zdjęć może być koniecznych, ale często najlepsze wspomnienia powstają dzięki ujęciom szczerym. Takie zdjęcia pokazują prawdziwe relacje między członkami rodziny i pokazują ich osobowości.

Ułóż członków rodziny w grupach po 2 lub 3 osoby

Przy robieniu zdjęć grupowych najlepiej jest mieć 2 lub 3 członków rodziny w jednym ujęciu. Taka liczba osób pozwala uzyskać dobrze skadrowane ujęcie poziome. W takim ustawieniu można kadrować ciaśniej – od ramion w górę. Zdjęcia w pełnej długości są często niekorzystne i mogą wyglądać niezręcznie.

Wynajmij fotobudkę

Jeśli na rodzinnym spotkaniu ma być sporo osób i obawiasz się, że nie poradzisz sobie z robieniem tylu zdjęć i obróbką, to warto rozważyć wynajęcie fotobudki. Jest bardzo łatwa w obsłudze, dzięki czemu poradzą sobie z jej obsługą nawet seniorzy, a dołączone gadżety pozwolą także zdobyć zainteresowanie dzieci! Rozwiązanie to ma tę zaletę, że odpada także żmudna obróbka zdjęć i namawianie członków rodziny do pozowania, ponieważ fotobudki spotykają się z ogromnym zainteresowaniem i niemal każdy chce je wypróbować.

Unikaj używania lampy błyskowej

Na zdjęciach rodzinnych najlepiej sprawdza się naturalne światło. Tworzy to wrażenie naturalności i oddaje atmosferę przyjęcia. Lampa błyskowa może również rozpraszać uwagę fotografowanych osób. Unikanie lampy błyskowej pozwala także na szybszą pracę i wykonanie najlepszych zdjęć.

Nie fotografuj ludzi w trakcie jedzenia

Może być kuszące zrobienie zdjęcia rodziny jedzącej razem posiłek, jednak zdjęcia osób wkładających jedzenie do ust i jedzących nie są korzystne dla fotografowanego obiektu. W tym momencie warto poprosić członków rodziny o pozowanie. Jeśli musisz zrobić zdjęcie rodziny przy stole, poproś ich, aby patrzyli na Ciebie. Dzięki temu unikniesz krępujących zdjęć

Poruszaj się

Jeśli będziesz przemieszczać się w trakcie przyjęcia, możesz uchwycić wyjątkowe momenty, które dzieją się właśnie wtedy. Pozostawanie w jednym miejscu może sprawić, że umkną Ci niektórzy goście.

Zmieniaj kąt widzenia

Jeśli przez cały czas będziesz robić zdjęcia na wprost, nie będzie w nich żadnej różnorodności. Może to doprowadzić do powstania nudnych zdjęć. Spróbuj zmienić nieco kąt, aby uzyskać ciekawe zdjęcia. Zejście nisko pozwoli na zrobienie wspaniałych zdjęć zwierząt domowych i dzieci.

Nie przestawaj robić zdjęć

Robienie wielu zdjęć nie musi oznaczać, że będziesz mieć wiele doskonałych zdjęć, ale zwiększa szanse. Lepiej mieć kilka wspaniałych zdjęć niż wiele kiepskich. Uzbrojeni w te wskazówki będziecie dobrze przygotowani do następnej imprezy rodzinnej.  Zamiast zmuszać jednego członka rodziny do zajmowania się zdjęciami, możesz zgłosić się na ochotnika! Ciesz się tym procesem i imprezą. Stworzysz namacalne wspomnienia dla całej swojej rodziny. To Tobie rodzina będzie dziękować, oglądając zdjęcia z miłymi wspomnieniami po latach. Jeśli nie masz pomysłów – służymy pomocą.